cukorbetegségről röviden

A cukorbetegségről röviden, dióhéjban

A cukorbetegségről röviden aligha lehet beszélni, de mindent el kell kezdeni valahol. Talán ott érdemes belefogni a diabétesz leírásába, hogy a világon a legelterjedtebb anyagcsere betegségéről beszélhetünk. A Föld népességének közel 15 százalékát érinti – megváltozott szokásainkkal (túlevés, feldolgozott élelmiszerek fogyasztása, mozgásszegény életmód stb.) pedig ez a szám egyre csak növekszik. A betegség ráadásul nem gyógyítható: a cukorbetegség típusait csak kezelni és tünetmentesíteni lehet, hogy a páciensek teljes életet élhessenek betegségükkel együtt is.

Szerencsére napjaink fejlett orvostudománya és táplálkozástudománya már többféle lehetőséggel is kecsegtet a diabéteszeseknek: akit cukorbetegséggel diagnosztizálnak, az ma már hosszú, teljes életet élhet úgy, hogy elkerülik a betegség súlyos szövődményei.

Mi az a cukorbetegség?

Ha röviden kellene megfogalmazni, hogy mi is az a cukorbetegség, akkor először érdemes a biológiai részével kezdeni a dolognak. A táplálkozással többféle makro tápanyagot is beviszünk, köztük szénhidrátot. A szénhidrátok látják el testünket energiával, azonban a cukorbeteg emberek szervezet nem tudja részben vagy egészben lebontani a szénhidrátokat, ugyanis a cukorkat átalakító inzulin hormon hiányzik (részben vagy egészében) a folyamatból. Amikor valakinél autoimmun folyamat következményeként fogy el az inzulin, akkor 1-es típusú cukorbetegségről beszélhetünk. Ha 2-es típusú, akkor pedig az életmódbeli szokások miatt jelentkezik.

Hogyan lehet kezelni a cukorbetegséget?

A cukorbetegséget egy úgynevezett három pilléres kezelési módszerrel lehet tünetmentessé tenni:

  • gyógyszeres vagy inzulinos terápia
  • diéta
  • mozgásterápia

Sajnos, a gyógyszerek és az inzulin sem működik megfelelően, ha a páciens nem tartja be a diétát. A megfelelő táplálkozás hiányában a vércukorszint sajnos nem tud normalizálódni, egyensúlyba kerülni. Épp ezért, főleg az első időszakban kiváltképp fontos, hogy a páciens merjen kérdezni orvosától, és mindenképp jelezze, ha gyakran vannak túl magas vagy túl alacsony vércukor értékek a mérések után. Ilyenkor gyanítani lehet, hogy vagy a gyógyszerek beállítása nem megfelelő, vagy pedig a páciens étkezésén, életmódján kell változtatni.